W dniach 27-29 czerwca 2024 roku w malowniczym Pałacu UAM w Gułtowach odbyła się 19. konferencja poświęcona tłumaczeniom, językom specjalistycznym oraz studiom kulturowym, połączona z 4. East European Consortium of Korean Studies (EECKS) oraz Międzynarodową Konferencją na temat Studiów Azjatyckich i Koreańskich pt. “Spaces for Change in Law, Language, Literature, History and Cultural Imagination of Asia, Africa and Europe”.
W wydarzeniu udział wzięło 50 uczestników, z czego 26 pochodziło z zagranicy. Reprezentowali oni łącznie 28 jednostek akademickich i instytucji tłumaczeniowych, w tym 21 zagranicznych. Uczestnicy przybyli z czterech kontynentów: Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej, a ich obecność wzbogaciła konferencję o różnorodne perspektywy badań prowadzonych w 11 krajach.
Konferencja była owocem współpracy Instytutu Orientalistyki i Instytutu Lingwistyki Stosowanej (Wydział Neofilologii UAM) z renomowanymi uczelniami międzynarodowymi: Yonsei University (Seul, Korea), Inha University (Inchon, Korea), Korea National Open University (Seul, Korea), Hankuk University of Foreign Studies (Yongin i Seul, Korea), University of Split (Chorwacja) oraz Burdur Mehmet Akif Ersoy University (Turcja).
Podczas konferencji wygłoszono 42 referaty, z czego 23 prezentowane były przez zagranicznych uczestników. Tematyka referatów obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z prawem, językiem, literaturą, historią oraz imagologią kulturową Azji, Afryki, Ameryki i Europy, co pozwoliło na wszechstronną wymianę wiedzy i doświadczeń.
Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do zaprezentowania najnowszych badań i osiągnięć naukowych, ale także do nawiązania międzynarodowych kontaktów oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy jednostkami akademickimi z różnych zakątków świata. Konferencja w Gułtowach była doskonałą platformą do dyskusji nad zmianami i wyzwaniami w obszarze prawa, języka, literatury i historii w kontekście kulturowym czterech kontynentów.
Urokliwe otoczenie Pałacu UAM w Gułtowach dodatkowo sprzyjało twórczej atmosferze oraz integracji uczestników, co zaowocowało nie tylko bogatymi merytorycznie sesjami, ale również licznymi inspirującymi rozmowami kuluarowymi.
Podsumowując, 19. konferencja w Gułtowach była wydarzeniem o wysokiej randze naukowej, które zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin i krajów, umożliwiając owocną wymianę wiedzy oraz zacieśnienie międzynarodowej współpracy akademickiej.
Aleksandra Matulewska i Kyong-geun Oh