Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dr Iga Rutkowska (adiunkt w Zakładzie Japonistyki Instytutu Orientalistyki) otrzymała Nagrodę Specjalną za Zasługi dla Miasta Sakata (pref. Yamagata, Japonia).
Od 10 lat dr Iga Rutkowska prowadzi badania nad Kuromori Kabuki – amatorskim teatrem kabuki, cieszącym się już niemal 300-letnią tradycją, to m.in. jemu poświęciła rozprawę doktorską, a także liczne artykuły naukowe, wykłady i referaty na konferencjach. Zwieńczeniem tej wieloletniej współpracy były spektakle Kuromori Kabuki w Polsce, jedno z wydarzeń obchodów 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Były to pierwsze pełne, choć amatorskie, spektakle teatru kabuki w Polsce i pierwsze zagraniczne tourne amatorskiego zespołu kabuki.
Grupę liczącą 48 osób, w tym prezydenta miasta Sakata, pana Maruyamę Itaru, gościliśmy w pierwszym tygodniu listopada 2019 roku. Odbyły się 4 spektakle (4 listopada w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie i 6 listopada w Muzeum Manggha w Krakowie, wszystkie przy pełnej i zachwyconej widowni), a także liczne imprezy towarzyszące (warsztaty, spotkania, wykłady, m.in. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych). Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu osób i instytucji, a jego realizacja bez pomocy studentów wolontariuszy. Przez cały tydzień trupie z Sakaty pomagali studenci Zakładu Japonistyki Instytutu Orientalistycznego naszego uniwersytetu, a w poszczególnych miastach, w których odbywały się spektakle i pozostałe wydarzenia studenci Katedry Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, studentki Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W uzasadnieniu przyznania tej najwyższej nagrody miasta Sakata czytamy, że Iga Rutkowska „wniosła ogromny wkład w promocję tradycyjnej kultury regionu, a także w znacznym stopniu przyczyniła się do współpracy międzynarodowej”. Iga Rutkowska, która z powodu pandemii, nie mogła odebrać nagrody osobiście, w przesłanym nagraniu dziękowała przede wszystkim członkom trupy Kuromori Kabuki, jej obecnemu szefowi Igarashiemu Yoshii i nieżyjącemu już Togashiemu Kyūichiemu za ciepłe przyjęcie w Japonii od samego początku kontaktów, za zaufanie i wspólne marzenia o pokazaniu spektakli Kuromori Kabuki w Polsce, słowa podziękowania skierowała też do Kawashimy Takashiego z Urzędu Miasta Sakata, który zrealizował je od strony formalnej.