Zapraszamy na wykład otwierający II semestr roku akademickiego 2021/2022 w Instytucie Orientalistyki UAM

pt. „Kino i cenzura w Chinach – historia sprzecznych namiętności we wtorek 8 marca 2022 r. o godz. 15:30.

Wykład wygłosi prof. UMK dr Maciej GACA – zatrudniony w Instytucie Nauk o Kulturze UMK. Sinolog, dyplomata, propagator wiedzy o Chinach współczesnych i Tajwanie, związany w latach 1988-2018 z UAM. Założyciel Instytutu Konfucjusza przy UAM w Poznaniu (2007), założyciel i pierwszy dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie (2014), były Dyrektor Generalny Biura Polskiego w Tajpej (2015-2019).
Ai Weiwei – chiński artysta, kurator i architekt – „Chińczycy zdają sobie sprawę z istnienia instytucji filtrujących treści, które odbierają, jednak nigdy nie zastanawiali się, czemu one istnieją. Według artysty najgroźniejszą formą cenzury jest autocenzura. Ze względu na to, że ten rodzaj cenzury stosuje każda jednostka ludzka w Chinach, to jest ona najbardziej skuteczna. Obrazuje ona, jak silnie działa kontrola treści w Państwie Środka.” To stan dzisiejszy. Jednak początki cenzury i jej instytucjonalizacji sięgają 3 dekady XX wieku i pokrywają się nieprzypadkowo z czasem rozwoju kinematografii w Państwie Środka.
Proponowany wykład sięga do genezy obu tych zjawisk ukazując wzajemne wpływy cenzury i kina na przestrzenie wielkiej historii, która przetaczała się przez XX-wieczne Chiny, sięgając aż do czasów obecnych. Spotkanie to ma na celu zobrazowanie pejzażu kinematografii chińskiej od strony wymagań formalnych jakie narzuciły trzy fale transformacji, a także wskazanie na specyfikę społeczną i ekonomiczną związaną z obecnością cenzury w domenie X muzy.
Wykład odbędzie się on-line na platformie Teams Instytutu Orientalistyki
Osoby spoza Instytutu Orientalistyki, które chciałyby wysłuchać wykładu, prosimy o zgłoszenie do 4 marca na adres mailowy wicher@amu.edu.pl